Kategorie
Czasem zdarze się, że na skutek długiej pracy i ciągłego rozciągania się przepona w zbiorniku hydroforowym pęknie pomimo, że była regularnie przeprowadzana kontrola i uzupełnianie powietrza w zbiorniku. Poniższa instrukcja ma na celu przedstawienie krok po kroku jak prawidłowo wymienić przeponę w hydroforze wyposażonym w zbiornik przeponowy. W przypadku, gdy zbiornik wyposażony jest w membranę a nie w przeponę konieczna będzie wymiana całego zbiornika.
W przypadku zbiornika mambranowego, membrana zainstalowana w zbiorniku dzieli go na dwie części. W jednej z nich znajduje się ciecz a z drigiej gaz. W tym przypadku zadaniem membrany jest jedynie odseparowanie gazu od cieczy aby nie następowało się ich mieszanie a tym samym utrata poduszki gazowej. Zbiorniki tego typu najczęściej stosowane są w instalacjach zamkniętych jako kompensatory wzrostu objętości cieczy na skutek zmiany temperatury, zdarzają się oczywiście wyjątki czego przykładem jest naprzykład zbiornik zastosowany z hydroforzee Grundfos Scala2. W przypadku tych zbiorników ciecz ma kontakt zarówno z membraną jak i częścią zbiornika.
W przypadku zbiornika przeponowego ciecz nie ma kontaktu ze zbiornikiem, gdyż jest ona odseparowana od niego przeponą. W tym wypadku ciecz ma kontakt jedynie z przeponą, flanszą zbiornika oraz w niektórych przypadkach króćcem technicznym mocującym przeponę do drugiej strony zbiornika.
Przed przystąpieniem do wyjęcia przepony ze zbiornika należy pozbyć się ciśnienia oraz odłączyć zbiornik od instalacji. W pierwszej kolejności należy odłączyć hydrofor od prądu co uniemożliwi załączenie pompy na skutek spadku ciśnienia w instalacji. Po odłączeniu zasilania należy odkręcić kran. Ze względu na to, iż woda na skutek uszkodzenia przepony znajduje się także w zbiorniku a nie tylko w przeponie można przy otwartym kranie podłączyć do wentyla pompkę i wtłaczając powietrze usunąć nadmiar wody.
Zanim zbiornik zostanie odłączony od instalacji warto zamknąć zawór odcinający oddzielający hydrofor od instalacji domowej. Sprawi to, że po odkręceniu zbiornika woda z instalacji nie spłynie przez rozkręcone złącze zbiornika.
Po odłączeniu zbiornika od instalacji należy odkręcić śruby mocujące flansze do zbiornika oraz nakrętkę mocującą przeponę do tylnej części zbiornika (jest to nakrętka mocująca wentyl bądź śrubę otworu technologicznego oraz wyciągnąć przeponę.
Opróżniwszy zbiornik należy go wysuszyć i zweryfikować stan jego powierzchni wewnętrznej (czy nie zawiera ostrych zadziorów mogących powodować uszkodzenie przepony). W przypadku zbiornika hydroforowego wykorzystywanego do dostarczania do domu wody pitnej, gdy powierzchnia zbiornika jest skorodowana należy usunąć rdzę, pokryć powierzchnię podkładem antykorozyjnym a następnie specjalną farbą posiadającą atest do kontaktu z wodą pitną. W ten sam sposób należy postąpić również w przypadku flanszy zbiornika. W przypadku zbiornika hydroforu ogrodowego skorodowane powierzchnie należy oczyścić i pokryć farbą antykorozyjną.
Do tak przygotowanego zbiornika można zamontować nową przeponę. Po zamontowaniu przepony zbiornik należy napełnić powietrzem oraz sprawdzić jego szczelność.
Kontakt
Nasza infolinia dostępna jest od poniedziałku do soboty 8:00-18:00
Telefon:0-799-771-639
Skontaktuj się z naszą infolinią