Przepływowe zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem

Jedną ze skuteczniejszych metod zabezpieczenia urządzeń przed brakiem przepływu jest naturalnie kontrola przepływu. Urządzenia wykorzystujące tą metodę są coraz częściej stosowane jako zabezpieczenie hydroforów przed pracą na sucho. Jednym z tańszych urządzeń tego typu na rynku polskim jest urządzenie SPIN. Na jego podstawie przedstawimy zasadę działania, sposób montażu oraz zalety i wady takiego rozwiązania.

Kontaktron widok Jak działa czujnik przepływu wody ?

Najprostsze czujniki przepływu stosowane w zabezpieczeniach składają się najczęściej z dwóch elementów: Przegrody wyposażonej w magnes umieszczonej w części wodnej czujnika oraz kontaktronu znajdującego się poza nią. W przypadku, gdy brak jest przepływu wody kontaktron znajduje się w silnym polu magnetycznym magnesy styki kontaktronu są zwarte. W przypadku przepływu przesłona uchyla się oddalając magnes od kontaktronu. Osłabienie pola magnetycznego przy kontaktronie powoduje zwarcie jego styków. Zarówno magnes trwały zastosowany w czujniku jak i kontaktron to proste ale zarazem bardzo niezawodne elementy układu co powoduje, że w sterylnych warunkach fukcjonują one bezawaryjnie. Niestety często zdarza się, że tego typu układy na skutek czynników zewnętrznych z biegiem czasu tracą właściwości.

Podłączenie hydrauliczne na wyjściu zabezpieczenia przed suchobiegiem SpinMontaż zabezpieczenia przepływowego hydroforu

Urządzenie hydraulicznie należy umieścić zgodnie z instrukcją producenta na wyjściu tłocznym hydroforu zachowując kolejność: pompa hydroforowa-> zbiornik -> zabezpieczenie -> instalacja domowa (tak jak na schemacie obok).

Przy podłączeniu elektrycznym należy zachować kolejność: Gniazdo zasilania -> wyłącznik ciśnieniowy -> zabezpieczenie -> silnik pompy.Urządzenie nie posiada presostatu i dlatego też nie może pracować w układzie bez wyłącznika ciśnieniowego sterującego pracą pompy.

Czy urządzenie nadaje się do wszystkich hydroforów ?

Niestety taki zestaw nie zapewnia pełnej ochrony przed pracą na sucho we wszystkich przypadkach. Działa ze zwłoką, która jest fabrycznie ustawiona na 10 sekund. Zwłokę tą należy zwiększyć w zależności wydajności pompy oraz wielkości zbiornika. Aby urządzenie nie zakłócało pracy hydroforu nawet przy relatywnie małych zbiornikach (np. 24L) należy ją ustawić na 60 sekund. Oczywiście w przypadku większych zbiorników należy czas ten proporcjonalnie zwiększyć (nawet do 180 sekund). Problemem jest to, że zwiększając czas zwłoki zwiększa się także czas po którym urządzenie zareaguje na wykryty suchobieg a tym samym możliwość uszkodzenia pompy. Z tego też powodu urządzenie znacznie lepiej zabezpiecza zestawy hydroforowe wyposażone w małe zbiorniki.

Urządzenia tego typy to :

SPIN

Są także często zintegrowane z hydroforami np. :

Grundfos MQ3-35, Grundfos MQ3-45, Leader EBS1000, Leader EBS1250


Autor : Grzegorz Siemienowicz




 


Kontakt

Nasza infolinia dostępna jest od poniedziałku do soboty 8:00-18:00

Telefon:0-799-771-639

Skontaktuj się z naszą infolinią