Kategorie
Większość osób korzystających z własnych głębinowych ujęć wody ma duży problem ze zbyt wysokim poziomem żelaza znajdującego się w wodzie. Pomimo, że jego nadmiar nie jest zbyt szkodliwy dla organizmu to jednak jest on bardzo uciążliwy w codziennym życiu. Przekroczenie norm dotyczących zawartości żelaza w wodzie nie tylko widać na urządzeniach sanitarnych jako rdzawy nalot ale również na ubraniach po praniu. Problem ten nie omija także osób, które wykorzystują wodę do nawadniania ogrodu gdzie rdzawy nalot pojawia się na przykład na kostce brukowej i ją przebarwia jak również osadza się na lakierze samochodu po myciu stając się dręczącym utrapieniem właściciela.
Z problemem tym dość łatwo sobie poradzić montując w instalacji odżelaziacz.
Zbiornik odżelaziacza jest naczyniem w którym następuje jedynie cedzenie i filtracja czyli odseparowywanie nierozpuszczalnych kłaczków żelaza od wody. Szybkość procesu filtracji uzależniona jest od powierzchni czynnej odżelaziacza a tym samym jego wydajność od pola przekroju filtra. Aby procesy filtracji i cedzenia mógł przebiegać skutecznie szybkość przepływu przez urządzenie nie może być zbyt duża dlatego też dobór urządzenia musi uwzględniać maksymalne chwilowe pobory wody. W przypadku większości małych gospodarstw domowych przepływ na poziomie dwóch tysięcy litrów na godzinę jest w zupełności wystarczający co sprawia, że odżelaziacz 150L o średnicy 40 centymetrów okazuje się trafnym i niedrogim wyborem. Nie trzeba przy tym rezygnować z automatycznego systemu nawadniania ogrodu, wystarczy aby montaż systemu nawadniania uwzględnił maksymalną wydajność instalacji. W przypadku dużych gospodarstw domowy oraz firm niezbędny może okazać się odżelaziacz 300L lub większy oferujący znacznie większą wydajność. Oczywiście na rynku są dostępne również odżelaziacze o znacznie mniejszej średnicy skutecznie działające przy znacznie mniejszych przepływach. Niezależnie od wyboru aby mógł on sprawnie funkcjonować należy zapewnić odpowiednie napowietrzenie wody.
Za odpowiednie napowietrzenie wody w instalacji niezależnie czy zasila ją pompa głębinowa czy też pompa ssąca odpowiedzialny jest układ z aspiratorem. Przy budowie instalacji należy pamiętać, że aspirator jest tylko częścią instalacji napowietrzającej, gdyż tylko dobrze wykonana instalacja zapewni odpowiedni przepływ wody zapewniający odpowiednie działanie zwężki Venturi, przez którą zasysane jest powietrze. Po montażu instalacji konieczna jest regulacja aby układ przez aspirator dawkował odpowiednią ilość powietrza. Doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza nie sprawi jednakże tego, aby zaszedł proces przekształcenia rozpuszczalnej postaci dwuwartościowej żelaza znajdującej się w wodzie w nierozpuszczalną trójwartościową. Aby zaszedł ten proces niezbędne jest dokładne wymieszanie realizowane przez deszczownicę.
Deszczownica czyli dysza rozbryzgowa prawidłowo zamontowana w zbiorniku hydroforowym ma za zadanie dokładne wymieszanie wody z powietrzem dostarczonym przez aspirator. Proces ten zapewnia zmianę wartościowoci żelaza znajdującego się w wodzie i tym samym jego wytrącenie w postaci kłaczków. W przypadku, gdy woda nie zostanie dokładnie wymieszana część żelaza znajdującego się w niej pozostanie w postaci dwuwartościowej i swobodnie przepłynie przez odżelaziacz. Spowoduje to, że utlenienie żelaza nastąpi dopiero na armaturze lub innych rzeczach mających kontakt z wodą.
Aby cały proces odżelaziania przebiegał sprawnie i skutecznie niezbędny jest prawidłowy montaż odżelaziacza.
Jeśli zastanawiają się Państwo ...
W skrócie można napisać, że 150L w zupełności wystarczy nawet dla dużej rodziny i małego systemu nawadniania. W przypadku większych obiektów warto jednak zainwestować w odżelaziacz o więksazej pojemności.
Autor : Grzegorz Siemienowicz
Kontakt
Nasza infolinia dostępna jest od poniedziałku do soboty 8:00-18:00
Telefon:0-799-771-639
Skontaktuj się z naszą infolinią