Jak poprawić klarowność wody

Aby poprawić klarowność wody warto na początku określić co jest głównym źródłem jej mętności. Mętność wody ze studni głębinowych może być spowodowana czynnikami nieorganicznymi takimi jak cząstki gliny, iłów, piasków jak również wytrącającymi się cząsteczkami manganu i żelaza.

Jak filtrować żelazo z wody studziennejW przypadku, gdy powodem mętności jest występujące w wodzie żelazo najbardziej efektywnym sposobem zwiększenia klarowności wody przez napowietrzenie czyli areację w zbiorniku ocynkowanym (w którym woda nie jest odseparowana od poduszki powietrznej gumową przeponą), która sprawia strącanie żelaza z postaci dwuwartościowej do nierozpuszczalnej trójwartościowej a następnie w procesie cedzenia i filtracji, którą zapewnia odżelaziacz.

Jak filtrować mangan z wody studziennejMętność powodowana przez nadmierną ilość cząsteczek manganu także należy zapewnić odpowiednie napowietrzenie stosując w instalacji hydroforowej zbiornik ocynkowany. W nim nastąpi przekształcenie manganu do postaci nierozpuszczalnej. Pomimo, że mangan będzie już w postaci nierozpuszczalnej to odseparowanie jego przez filtr wymaga, aby ten miał odpowiedni skład. Z tego względu złoże w odmanganiaczu ma specjalny skład. 

Filtry do usuwania piasku, iłu, gliny z wody studziennejDo usunięcia zawiesin piasków, iłów lub gliny, które przenikają do instalacji przez filtr studzienny można użyć filtracji i cedzenia za pomocą filtrów narurowych wyposażonych we wkłady piankowe, sznurkowe lub siatkowe z wymiennymi wkładami. Jest to skuteczny sposób, jednakże ze względu na konieczność wymiany zużywających się wkładów dość kosztowny. W przypadku gdy w instalacji zastosowany jest zbiornik przeponowy możliwe jest zastosowanie znacznie tańszej metody filtracji czyli sedymentacji jedynie stosując filtr antypiaskowy z odstojnikiem. Sedymentacja to proces, w którym cząsteczki stałe osiadają na dnie zbiornika (osadnika). W pionowych zbiornikach ocynkowanych rury doprowadzające wodę ze studni i rury odprowadzające ją do instalacji domowej umieszczone są nad dolną dennicą, która dzięki temu staje się osadnikiem.

Pozostałe sposoby filtracji czyli koagulacja i fluktuacja wymaga dodania do wody specjalnych związków co w domowych warunkach jest dość trudne i zarazem kosztowne.

Autor : Grzegorz Siemienowicz



Kontakt

Nasza infolinia dostępna jest od poniedziałku do soboty 8:00-18:00

Telefon:0-799-771-639

Skontaktuj się z naszą infolinią